V mnohobuněčném organismu se můžeme setkat se splýváním buněk při diferenciačních procesech (splývání myoblastů ve svalové vlákno – myotubu) nebo při tvorbě trofoblastu. Také nádorové buňky mají schopnost snadno splývat. = spontánní fúze
Od 60. let byly prováděny pokusy s indukovanými fúzemi, přičemž živočišné buňky mohou fúzovat přímo, v přítomnosti buněčné stěny se musí tato nejprve odstranit, a pak fúzují protoplasty (např. u rostlin). Většina fuzogenních faktorů, tzv. fuzogenů, vyvolává narušení struktury cytoplazmatické membrány v místě kontaktu sousedních buněk a v těchto místech pak buňky mohou snadno splynout.
Fuzogeny mohou být povahy:
• biologické - např. Sendai virus a jiné paramyxoviry,
• fyzikální - pulsy elektrického proudu o vysokém napětí nebo
• chemické - polyethylenglykol (PEG).
Původně se PEG používal k extrakci proteinů a právě tato jeho vlastnost se využívá při fúzování – narušuje strukturu membrány, která se stává značně viskózní. PEG proniká do buňky a zvyšuje propustnost membrány pro Ca2+ ionty, což také mění viskozitu cytoplazmy. Pomocí PEGu je možné fúzovat prakticky všechny typy buněk, dokonce i rostlinné spolu s lidskými.
Splývání buněk (obr. 4) se objevuje již během 5 – 10 minut po opětném odstranění PEGu (nechává se působit jen 60 sekund). Nejprve vznikají mezi sousedními buňkami cytoplazmatické můstky, které se později rozšiřují. Z mikrokinematografických záznamů vyplynulo, že vlastní splynutí cytoplazmy obou buněk a pohyb jader k sobě trvá asi 15 – 40 minut. Cytoplazmatické můstky se mohou v kultuře buněk vytvořit prakticky na kterémkoliv místě cytoplazmatické membrány. Ovšem ne každý můstek musí nutně vést k fúzi buněk. Také se zjistilo, že maximum buněčných fúzí nastává v prvních 60 minutách po odstranění PEGu a celé období, kdy lze pozorovat vznik fúzí, trvá asi 2,5 hodiny.
Po splynutí cytoplazmy fúzujících buněk získáme nejprve buňku s více jádry - tzv. polykaryon, splývají-li buňky téhož druhu (obr. 5), nebo heterokaryon, když splývají buňky různých druhů. Teprve v další fázi, pokud zfúzovaná buňka projde buněčným cyklem, během něhož splynou i genomy do jednoho společného jádra, vzniká tzv. synkaryon.
Obvykle genomy zfúzovaných buněk nezůstanou kompletní, zpravidla rychle ubývá chromozómů jednoho z partnerů, zvláště pokud byly genomy málo příbuzné (mezirodové fúze). V důsledku somatického crossing-overu může dojít k rekombinaci genů obou genomů. Předpokládá se, že tato somatická hybridizace se mohla uplatnit i v evoluci genetické informace.
Somatická hybridizace se využívá při přípravě hybridomů pro výrobu monoklonálních protilátek, ale i při mapování lidských chromozómů. Např. se nechá fúzovat lidská buňka s myší, která je defektní mutantou. Pokud dojde k rekombinaci, může lidský chromozóm tento defekt v myším genomu kompenzovat. Jestliže fúzující buňky budeme pěstovat na selekčním médiu, budou se postupně z myších genomů eliminovat lidské chromozómy s výjimkou toho, který kompenzuje myší defekt. Tímto způsobem byly získány různé klony buněk nesoucích některé lidské geny na pozadí jiného genomu. Např. genový komplex kódující u člověka HLA systém byl takto lokalizován na 6. chromozomu. Fúze buněk a zejména fúze membránových váčků (tzv. liposomů) lze využít i v genovém inženýrství – slouží jako vektory pro přenos DNA.

Žádné komentáře:
Okomentovat